NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Molluscum contagiosum’un kendi kendine geçme eğilimi olsa da bulaşma ve sosyal ortamlarda meydana gelen utangaçlık durumu, sağlık profesyonellerini bu hastalığı tedavi etmeye yönlendirir.

Molluscum contagiosum’un tedavisine dair bir fikir birliği henüz bulunmamaktadır. Tedavi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.


Pediatrik dermatolog Dr. Antonio TORRELO
Madrid Niño Jésus Hastanesi Pediatrik dermatoloji departmanı bölüm başkanı
İspanya

Hatta bu değişkenler arasında doktorun alışkanlıkları ve hastanın bulunduğu durum çok önemlidir. (örneğin; hastanın vücudunda sayıca çok fazla lezyon varsa, hasta sosyal ortamlarda utangaçlık yaşıyorsa veya atopikse gibi). Bir tedaviye karar vermek ailelerin fiziksel tedaviyi talep edip etmemelerine ve bu tedaviyle birlikte güvenlik önlemlerini uygulamaya hazır olup olmadıklarına göre değişir.

FARKLI TİPTE BİRÇOK TEDAVİ SÖZ KONUSUDUR

En çok kullanılan lokal mekanik tedaviler:
Küretaj: Mollusca’yı deriden ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Küret denilen bir cerrahi bıçakla yapılır. Lokal anestezi gerektirir
Kriyoterapi: Özellikle büyük lezyonlarda tercih edilen bir yöntemdir. Hızlı ve çabuk sonuç alınan bir tedavidir. Ancak skar oluşturma riski vardır.
Bu uygulamalar acı verici olduğu için öncelikli olarak her zaman anestetik bir krem uygulanması önerilmektedir. İki haftalık aralıklarla yapılan 2-3 küretaj işleminden sonra iyileşme 3-4 ay sürmektedir.


LOKAL KİMYASAL TEDAVİLER:

Virüsün sorumlu olduğu, yapısı bozulmuş cilt hücrelerini ortadan kaldırmak üzerine kurulu bir sisteme sahiptir. Tercih edilen bir uygulama:
Potasyum hidroksit (%5-%10) cilt lezyonu üzerindeki keratolitik etkisi ile tercih edilmektedir. Lezyonlar üzerinde lokal enflamasyona neden olur. Bu durum immün yanıtı tetikleyerek lezyonların gerilemesi ile sonuçlanır.


KENDİ KENDİNE İYİLEŞME

Bu yöntem, hastalığın iyi huylu doğası nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir. Var olan tedavilerin yaratabileceği yan etkiler nedeni ile bazı doktorlar hastalık ilk evrelerinde ise tedavi etmemeyi tercih edebilir.
Ancak tedavi etmemenin de bazı dezavantajları mevcuttur. Lezyonlar uzun süre ciltte kalabilir. Belli komplikasyonlar oluşabilir. Virüsün başkalarına bulaşması devam edebilir, lezyonlar kendi çevreleri ve vücudun diğer yerlerine yayılabilir. Kendi kendine iyileşme uzun bir prosestir ve lezyonların oluşmasını takiben 6 aydan 9 aya kadar sürebilir. Lezyonlar oluştuktan sonraki süreç hem çocuk hem de aile için zor bir süreçtir. Uzun iyileşme süreci virüsün bağışıklığa karşı ne kadar direnç göstereceğine bağlıdır.
Var olan tedavilerin yaratabileceği yan etkiler nedeni ile bazı doktorlar, hastalığın ilk seviyelerinde tedavi etmemeyi tercih edebilir.