MOLLUSCUM CONTAGIOSUM NEDİR?

Molluscum contagiosum iyi huylu viral bir hastalıktır. Çocukların %2-10’unda ve aynı zamanda az da olsa yetişkinlerde görülür (1)

Ciddi bir hastalık olmamasına rağmen, hastalar tarafından rahatsız edici olduğu belgelenmiştir. Nadir durumlarda(2) birkaç aydan (6-9 ay) 5 yıla kadarlık süreçlerde cilt üzerinde sayısız papül belirir. Bu ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır. (Bit gibi bulaşıcı bir hastalıktır(3)) Bir kişiden direkt veya bir taşıyıcı (havlu, giysi) ile diğer kişilere aktarılır. Hastalığın çocuklar üzerinde ve ailelerinde psikolojik etkisi vardır. Bazen utangaçlığa ve sosyal ortamlardan uzaklaşmaya(4) neden olabilir.

Dermatolog Doç.Dr.Burçe Can Kuru
Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Ana Bİlim Dalı


İYİ HUYLU AMA ÇOK SIK RASTLANAN BİR HASTALIKTIR (1) (2)

Molluscum contagiosum iyi huylu ve en çok bilinen poks virüslerinden (DNA virüslerinden) biri olan Molluscum contagiosum (MCV) virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık, en çok rastlanan ilk 50 hastalıktan biridir.

Bulaşıcıdır ve sadece insanlara bulaşır. İki cinsiyeti de eşit düzeyde etkiler.

Bu hastalık çoğunlukla çocuklar arasında yaygındır. (Hastaların %90’ı çocuktur %10’u yetişkindir.) Endüstrileşmiş ülkelerde çocukların %2-10’unu etkilerken tropikal ülkelerde çocukların %20’sini etkiler. Çocukların %80’inde yaş 8’in altındadır. Çok nadir de olsa hastalık ergenlik çağında ve yetişkinlerde de immun sistemin sağlam ya da zayıflamış olması farketmeksizin görülebilir.


BULAŞICIDIR (2) (3)

Molluscum contagiosum bulaşıcıdır. Hastalığın bulaştıktan sonra kuluçka dönemi 2 hafta ile 6 ay arasındadır.
Kişi kendi kendine de enfeksiyonu bulaştırabilir; Molluscum contagiosum papüllerini kaşımak, virüsün papüllerin etrafına veya vücudun başka noktalarına bulaşmasına neden olur.
Enfeksiyon bir insandan diğerine çok kolaylıkla aktarılır. Bu nedenle aile içinde birden fazla çocuk varsa birinden diğerine bulaşmaması için önlem alınmalıdır.

Molluscum contagiosum, tedavi olmadan doğal olarak kendi kendine iyileşme eğilimindedir.

Ancak bu uzun bir süreç olabilir. Tüm lezyonların ortadan kalkması 6 aydan 5 yıla kadar sürebilir.


LEZYONLARIN KARAKTERİSTİĞİ

Bir kişi enfekte olduğunda, kırmızı renkli papüller cilt yüzeyinde belirir.

Papüller 1-5 mm çapındadır. Vücudun bir ya da birden çok yerinde belirir.İncimsi, mumsu ve pürüzsüz yapıda bir kubbe şeklinde karakteristik bir yapıya sahiptir.
Genelde merkezinde küçük bir çukurlaşma olur ki bu da papülün karakteristik yapısını temsil eder.
Bu bir epidermis enfeksiyonudur. Bulaşma olduktan sonra keratinositlerde bir çoğalma başlar ve lezyon merkezinden papül üzerine bir çukurlaşma meydana gelir.

Molluscum papülleri küçük olduklarından kolaylıkla sivilce ile karıştırılabilir. Genelde ayak tabanı ve avuç içi dışında kalan vücut bölümlerinde aynı yerde kümelenerek gelişirler ve zamanla boyutları büyümeye başlar.
Çocuklarda papüller; genelde kollarda, bacaklarda, yüzde ve kollar bacaklar dışında kalan vücudun gövde kısmında görülür.

Yetişkinlerde, Molluscum contagiosum seksüel aktivite ile bulaşır ve genelde genital bölge ve çevresinde görülür.


TETİKLEYİCİ FAKTÖRLER

Bu hastalığın çok bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde çocuklar arasında direkt ciltten cilde temas bulaşmayı kolaylaştırır. Örneğin; oyunlar, kontamine nesneler, yüzme havuzu, spor salonu gibi yerlerde virüs bulaşmış alanlar hastalığın kolayca başka çocuklara aktarılmasına neden olur.
Yetişkinlerde seksüel ilişki bulaşma faktörüdür.
Diğer tetikleyici bir faktör, cilt bariyer yapısında meydana gelen değişimlerdir. Kuru cilt, egzama, atopik dermatit, kesikler ve aşınma ile bu hastalık daha hızlı gelişebilir.
Son olarak; bağışıklık sistemimizde meydana gelen zayıflıklar virüsün çoğalmasını kolaylaştırır. Yetişkinlerde özellikle HIV, kanser hastaları ve kortikosteroid veya bağışıklığı baskılayan ilaçlar kullananlarda bu durum gözlemlenir.

(1) Hsu J., Tom W. Separating Fact from Fiction in Molluscum Contagiosum. Practical Dermatology of Pediatrics. May/June 2010: 34-7
(2) Lee R., Schwartz R. Pediatric Molluscum Contagiosum: Refl ections on the Last Challenging Poxvirus Infection, Part 1. Cutis. 2010 Nov; 86(5): 230-6
(3) Conseil supérieur d’hygiène publique de France. [Superior Council for Public Health in France.] Guide des conduites à tenir en cas de maladies transmissibles dans une
collectivité d’enfants. [Guidelines for managing communicable diseases in a group of children.] 14th, 2003 session.
(4) Question of the month. Ann Dermatol Venereol. 2000; 127 (2): 238-241